۸۶۸۰ نفر از جمعیت مردان شهرستان کنگان تاکنون مراقبت‌های دوره‌ای بهداشتی دریافت کرده‌اند

7 اسفند 1401


کارشناس برنامه میان‌سال و سالمند شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: ۸ هزار و ۶۸۰ نفر از از جمعیت مردان شهرستان کنگان ابتدای سال تاکنون مراقبت‌های دوره‌ای بهداشتی را از مراکز ارائه‌دهنده خدمات دریافت کرده‌اند.

معصومه ارمی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان اظهار داشت: در حال حاضر جمعیت مردان شهرستان کنگان ۴۱ هزار و ۱۹۰ نفر است.
وی با بیان اینکه هر ساله هفته اول اسفندماه به‌عنوان هفته ملی سلامت مردان نام‌گذاری شده است، خاطر نشان کرد: امسال شعار هفته ملی سلامت مردان "اهمیت سبک زندگی سالم در ناباروری مردان و نقش مردان در ناباروری و پیشگیری از سقط عمدی جنین " نام‌گذاری شده است.
ارمی عنوان داشت: در حال حاضر جمعیت مردان شهرستان کنگان ۴۱۱۹۰ نفر است که از این تعداد ۸۶۸۰ نفر از ابتدای سال تاکنون مراقبت‌های دوره‌ای بهداشتی را از مراکز ارائه‌دهنده خدمات دریافت نموده‌اند، ۳۸۰۴ نفر از مردان مراقبت شده، فعالیت بدنی نامطلوب دارند، ۶۹۸ نفر مبتلا به چاقی هستند و ۶۵۰ نفر از میان‌سالان مرد شهرستان مبتلا به بیماری فشارخون و ۵۲۲ نفر مبتلا به بیماری دیابت هستند.
کارشناس برنامه میان‌سال و سالمند شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: بهتر است بدانیم، مهم‌ترین عواملی که در ناباروری مردان دخالت دارند عبارتند از دخانیات مصرف دخانیات به‌صورت بالقوه باعث کاهش باروری فرد مصرف‌کننده و هم‌چنین شریک زندگی وی می‌گردد. وی تصریح کرد: باید دانست مصرف دخانیات در مردان سبب اختلال در نعوظ، کاهش تعداد اسپرم‌ها، تغییر در شکل اسپرم‌ها و کاهش موفقیت درمان‌های احتمالی ناباروری می‌گردد. نکته قابل‌ذکر آن است که مصرف دخانیات در مردان سبب اختلال در تخمک‌گذاری همسر وی و همچنین اختلال در سلامت جنین در صورتی که (همسر) مرد باردار باشد می‌گردد.
ارمی تأکید کرد: عامل دوم، مصرف نوشیدنی‌های الکلی است مصرف الکل در مردان سبب کاهش تعداد و تحرک اسپرم‌ها می‌شود و همچنین مصرف الکل بر روی کیفیت اسپرم و تولید آن اثر می‌گذارد. الکل می‌تواند مانع تولید اسپرم شود و گاهی سبب ایجاد اسپرم ناقص می‌گردد.
وی عامل سوم دخیل در این مسئله عدم تحرک و رژیم غذایی ناسالم برشمرد و افزود: اضافه‌وزن ناشی از عدم تحرک و رژیم غذایی نامناسب از جمله عوامل خطرساز در باروری بوده و دیده شده که این عارضه می‌تواند بر میزان ترشح تستوسترون و هم‌چنین تعداد اسپرم‌ها نیز تأثیر بگذارد. ارمی با بیان اینکه گرما و حرارت از دیگر عوامل ناباروری مردان است،  تأکید کرد: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زمان‌های طولانی را در معرض گرما و حرارت سپری می‌کنند، بیشتر به ناباروری مبتلا می‌گردند، گذراندن زمان طولانی در سونا یا حمام آب گرم، دمای بدن را بالابرده و در تولید اسپرم اختلال ایجاد می‌نماید.
این کارشناس با بیان اینکه استرس و رادیکال‌های آزاد از عوامل دیگر است، خاطر نشان کرد: قرار گرفتن در معرض اشعه، مواد شیمیایی خاص و سموم از جمله عوامل خطرساز در باروری افراد می‌باشند، حشره‌کش‌ها، اشعه‌های یونیزان و غیریونیزان، دود تنباکو، الکل، ماری جوآنا و استروئیدها ازجمله این مواد پرخطر می‌باشند.
ارمی تأکید کرد: این مواد با تأثیر بر میزان هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون، بر سلامت فرد تأثیر گذاشته و سبب اختلال در باروری می‌گردند. برخی مشاغل نیز مانند کار در رادیولوژی، کارخانه حلال‌های صنعتی شیمیایی، پالایشگاه، معدن سرب و غیره نیز ممکن است در باروری فرد اختلال ایجاد کنند.
بیماری واریکوسل، یکی از دلایل شایع ناباروری در مردان
وی تأکید کرد: واریکوسل شایع‌ترین بیماری قابل‌درمان در ناباروری آقایان است. واریکوسل سبب می‌شود بیضه‌ها نتوانند خون را به‌خوبی تخلیه کنند و این ماندن طولانی‌مدت خون در بیضه‌ها باعث می‌شود درجه حرارت بالا رفته و در نتیجه این بیماری سبب بروز اختلال در اسپرم سازی شود و این اختلال در اسپرم سازی، فرد را مستعد ناباروری می‌کند.
کارشناس برنامه میان‌سال و سالمند شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: امید است مردم جامعه با آگاهی از عوامل فوق‌الذکر در ایجاد ناباروری جهت دریافت مراقبت‌های دوره‌ای و اطلاع از وضعیت سلامت خود به مراکز ارائه‌دهنده خدمات مراجعه نمایند.
 
تأکید می‌گردد، زوجین نابارور جهت درمان می‌بایست به مرکز درمان ناباروری امید شهرستان بوشهر مراجعه نمایند.   

تاریخ بروز رسانی:   8 اسفند 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >