سلامت مردان ایرانی

1 اسفند 1400

 

کارشناس میانسالان وسالمندان شبکه بهداشت ودرمان کنگان درگفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان کنگان بیان داشت : هرساله هفته اول اسفندماه ،هفته ملی سلامت مردان ایران(سما) می باشد، امسال نیز شعار این هفته "مشارکت مردان،واکسیناسیون حداکثری(کرونا)،محافظت جمعی" نامگذاری شده است و انتظار می رود مردان کشورمان در این امر مشارکت نموده و در حفظ ایمنی خود و جامعه کوشش نمایند.

معصومه ارمی اظهار داشت : لازم به توضیح است که بدانیم ،واکسن ها موادی هستند که بدن را برای مبارزه با یک عامل بیماریزا مثل ویروس آماده میکنند. واکسن ها میتوانند حاوی عامل بیماریزای غیرفعال یا ضعیف شده و یا قسمتی از ساختار یک عامل بیماریزا باشند. برخلاف عوامل بیماریزا، واکسنها قادر به ایجاد بیماری در بدن نیستند اما سیستم ایمنی را وادار به واکنش می کنند. این واکنش باعث فعال شدن سیستم ایمنی می شود تا در صورت ورود مهاجم بعد از واکسیناسیون بتواند ان را شناسایی  وپادتن تولید کند و سربعتر آن را ازبین ببرد.

کارشناس میانسالان وسالمندان شبکه خاطر نشان کرد : واکسن کرونا به طور قابل توجهی عوارض شدید و مرگبار بیماری را کاهش می دهد. برآورد می شود در افراد واکسینه شده میزان بستری در بخش های غیر ICU 63.5%، میزان بستری در ICU 65.5%و میزان مرگ تا 9.63% کاهش مییابد  .

وی گفت: واکسنها قبل از ورود به بازار بدقت و در چند مرحله بررسی میشوند. مرحله اول در آزمایشگاه، بعد برروی حیوانات و بعد بر روی انسان در سه مرحله کارآزمایی بالینی می شود تا در نهایت نهادهای مرجع آنها را تایید کنند و اجازه مصرف آنها را در سطح گسترده بدهند .

ایشان تاکید کرد : با اینکه واکسنها بسیار موثرند، اما فعلا هنوز باید به پوشیدن ماسک، شستشوی دستها، تهویه مناسب، فاصله فیزیکی و پرهیز از تجمع ادامه داد.

سایت رسمی وزارت بهداشت به سوالات رایج در مورد واکسن کرونا پاسخ داده است: https://behdasht.gov.ir/FAQ   

تاریخ بروز رسانی:   3 اسفند 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >