29اردیبهشت لغایت 4خردادهفته ملی سلامت جوانان گرامی باد

تاریخ نامه: 29 ارديبهشت 1395
شماره نامه:
هفته ملی. سلامت .جوانان  
اداری  |   
هفته ملی سلامت جوانان (29 اردیبهشت لغایت 4 خرداد ) گرامی باد
" ازدواج سالم ، راهی بسوی ارتقای سبک زندگی جوانان "
 
29 اردیبهشت ماه روز ولادت حضرت علی اکبر آغاز هفته ملی جوان با شعار" ازدواج سالم ، راهی بسوی ارتقای سبک زندگی جوانان " می باشد . در تعریف جوانان کلیه افراد 18 تا 29 سال را شامل می شود و از آنجایی که مساله سلامت جوانان یک مساله فرا بخشی است و بسیاری از نهادها و سازمانها در حیطه جوانان فعالیت دارند ، در درون وزارت بهداشت نیز واحدهای متعددی ، با توجه به رسالت خود ، متولی بخش ها و حیطه هایی از سلامت جوانان هستند .لذا به این مناسبت فعالیتهایی به منظور تامین ، حفظ و ارتقای سلامت جوانان در کلیه ابعاد جسمی ، روانی و اجتماعی در مراکز بهداشتی درمانی در حال انجام است که میتوان به فعالیتهایی مانند : ارزیابی سلامت جوانان ، مشاوره روان و تغذیه بصورت رایگان و ارائه آموزشهای لازم در مورد پیشگیری از رفتارهای پرخطر ، پیشگیری از مصرف مواد مخدر، بهداشت روان ، مهارتهای ارتباطی ، تغذیه سالم سبک زندگی سالم و توزیع کتابچه ها و تراکت های آموزشی ازدواج سالم و... اشاره کرد .
نظر به شعار این هفته ، محور اصلی فعالیتها ازدواج سالم می باشد و از آنجا که مهمترین نهاد اجتماعی یعنی خانواده با ازدواج آغاز می گردد ، می بایست ابعاد گوناگون آن برای جوانان تعریف گردد .افراد در انتخاب خانواده ای که در آن به دنیا آمده اند هیچ گونه اختیاری نداشته اند اما معمار خانواده آتی خود خواهند بود .ازدواج موفق پایه و بنیان عالی برای ایجاد خانواده ای شاد و مستحکم است و همچنان که میدانیم استحکام هر کشوری به استحکام و قوام خانواده های آن بستگی دارد . بررسی ابعاد مختلف ازدواج از نحوه انتخاب همسر ، ملاک و معیار های انتخاب ، تعهد و وفاداری و ... بحث گسترده ایست که در این مقوله نمی گنجد ودر وصف اهمیت ازدواج همین بس که حضرت رسول اکرم می فرمایند : در نزد خداوند هیچ بنایی محبوب تر از ازدواج نیست .
در ذیل به نکاتی مختصر و ظریف  برای داشتن ازدواج آگاهانه و پایدار اشاره می گردد :
*   مناسب ترین سن ازدواج برای دختران 24-22 و برای پسران 26-24 سالگی است .
*    فاصله سنی 3 تا 5 سال و گاها" تا 7 سال در صورتی که پسر بزرگتر باشد قابل قبول است . چون دختران 3 تا 5 سال زودتر از پسران به بلوغ روانی و عاطفی می رسند.
*    برای مردان 80-70 درصد مهمترین بخش زندگیشان کار و درآمد شان است و برای زنان 80-70 درصد مهمترین بخش زندگیشان ، خانواده است .
*    خوب گوش دادن تا 33 درصد باعث افزایش صمیمیت در خانواده می شود .
*   کیفیت حسی افراد دارای سه جنبه است :  بصری ( بینایی ) ، سمعی ( شنیداری ) و لمسی  . که اغلب مردان یا زنان به یکی از این حالتها گرایش بیشتری دارند .
*    عشق آموختنی است و چیزی نیست که یکباره اتفاق بیفتد و عشق هرگز به مرگ طبیعی نمی میرد بلکه از غفلت می میرد .
*    هنگام ورود به منزل بهتر است شرایط روحی و خلقی خود را اعلام کنید  . برای مثال :  بگویید عصبانی هستم یا خوشحال هستم که همسر تکلیف خود را بداند .
*    فرهنگ تشکر و عذرخواهی نشانه رشد و بلوغ فرد است نه ضعف و ناتوانی .
*    نیمی از طلاق ها در دو- سه سال اول ازدواج رخ می دهد و تنها با تعهد می توان زن و شوهر را کنار هم نگه داشت تا این دوره دشوار بگذرد .
*   تعهد در ازدواج یک تعهد بی قید و شرط است .
*    تفاهم مثل هم بودن نیست ، مثل هم شدن نیست ، مثل هم فکر کردن نیست . تفاهم یعنی درک متقابل  . یعنی اینکه بپذیریم دنیای مرد با دنیای زن فرق دارد ، بپذیریم که متفاوتیم .
*    برای ازدواج سالم تفاهم شرط لازم است ولی کافی نیست ، لازمه تفاهم ، توافق است .
*    زندگی به تعداد ضربان قلب ما نیست بلکه لحظاتی است که در آن به شوق می آییم.
 
 
 
 
 
شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان  اردیبهشت 1395


کلمات کلیدی:
هفته     ملی.     سلامت     جوانان    

تعداد بازدید:   ۱
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >