طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین D در شهرستان کنگان به‌صورت نمادین در هنرستان فنی ام ابیها (س) اجرا شد

24 مهر 1398

رئیس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان کنگان در همایش افتتاحیه طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین D بابیان اینکه  قرص آهن  به منظور پیشگیری از کم خونی به صوت هفتگی در بین دانش آموزان دختر متوسطه اول و دوم با نظارت مربیان بهداشت مدارس توزیع می شود، گفت: احساس خستگی، بی حوصلگی و ضعف و کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی از مهمترین عوارض بیماری های کم خونی در گروه های مختلف تحصیلی است. .

مهند س خلیل جوکار گفت: دانش آموزان می توانند فرهنگ سالم زیستن را در جامعه نهادینه کنند واگر دانش‌آموزان به طور صحیح آموزش سلامت و رفتارهای تغذیه‌ای مناسب را فرا گیرند می‌توانند سایر اعضای خانواده را آموزش داده و باعث ارتقای سطح سواد سلامت جامعه شوند.
وی تصریح کرد: طرح مکمل یاری هرساله با هدف پیشگیری از بروز کمبود اهن و ویتامین دی از مهرماه در مدارس دخترانه و پسرانه متوسطه اول و دوم آغاز می شود.

ایشان افزود: کمبود ویتامین ”د“ باعث پوکی استخوان ، راشیتیسم ، و کاهش سطح ایمنی بدن می گردد.امروزه نقش ویتامین ”د“ در پیشگیری از بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت،بیماری های قلبی عروقی،انواع سرطان ها به خصوص سرطان کولورکتال و بیماری ام اس ثابت شده است، به همین دلیل این دو برنامه در راستای کاهش شیوع کمبود آهن و کم خونی فقر آهن در دختران نوجوان استان و کاهش شیوع کمبود ویتامین ”د“ اجرا میگردد.

ایشان افزود: فقر آهن در بدن می‌تواند منجر به کم‌خونی، خستگی زودرس، رنگ‌پریدگی و افت تحصیلی دانش آموزان شود که امیدواریم با اجرای این طرح گامی بلند در راستای ارتقای سطح سلامت دانش آموزان برداشته شود

وی تاکید کرد: نظارت بر مصرف قرص آهن و مکمل مگادوز ویتامین ”د“ توسط دانش آموزان الزامی ست .مسئولیت حسن اجرای برنامه در مدارس بر عهده مدیران میباشد.اجرای برنامه توسط مربیان بهداشت(مراقبین سلامت) و در مدارسی که فاقد مربی بهداشت(مراقب سلامت)هستند در مقطع متوسطه اول توسط دبیران علوم و در مقطع متوسطه دوم توسط دبیران زیست شناسی صورت گیرد.حسن اجرای برنامه در طی مدت زمان اجرای برنامه به عنوان یک امتیاز مثبت در ارزشیابی آنان لحاظ میگردد.

شایان ذکر است دراین همایش رئیس اداره آموزش وپرورش کارشناس سلامت وتندرستی مدارس وریس شبکه ومعاون بهداشتی وکارشناس تغذیه وجمعی ازکارشناسان ستادی شبکه حضور داشتند .


کلمات کلیدی:
طرح     آهن     یاری     ومکمل     ها        

تاریخ بروز رسانی:   8 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۱۴

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >