اجرای مرحله اول واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در شهرستان کنگان

1 بهمن 1397

انجام طرح واکسیناسیون فلج اطفال تزریقی جهت متولدین 95 به بعد در شهرستان کنگان

کارشناس بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت ودرمان  شهرستان کنگان بیان داشت : این واکسن بر اساس برنامه جدید واکسیناسیون از شهریور 94 تا بهار 95 به اطفال چهار ماهه تزریق میشده است اما پس از آن بدلیل کمبود جهانی این نوع واکسن، عرضه آن در کشورمان محدود شد.

اقدس طهماسبی اظهار داشت : با برطرف شدن کمبود این واکسن ، تمام کودکان متولد 1/1/95 به بعد که موفق به دریافت واکسن فلج اطفال تریقی نشده اند می توانند آن را دریافت کنند . این طرح تا پایان بهمن ماه ادامه دارد و والدین باید جهت انجام واکسیناسیون به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت ، پایگاه سلامت و خانه های بهداشت مراجعه کنند.
وی گفت :  فلج اطفال (
Poliomyelitis)، نوعی بیماری حاد ناشی از عفونت با ویروسِ پولیو است که این ویروس فقط از انسان به انسان منتقل می شود، دو نوع واکسن جهت پیشگیری از این بیماری وجود دارد که شامل واکسن تزریقی (Inactivated polio vaccine) و واکسن خوراکی (live oral polio vaccine) است.
کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان خاطر نشان کرد: واکسیناسیون بر ضد فلج اطفال با استفاده از واکسن خوراکی بر اساس برنامه ایمن سازی همگانی کودکان مصوب کمیته کشوری ایمن سازی وزارت بهداشت از سال ۱۳۷۳ در ایران آغاز شد.
اقدس طهماسبی افزود:  : واکسن تزریقی فلج اطفال با توجه به ضرورت های موجود، تقویت ایمنی کودکان و نگرانی موجود از ویروس بیماری فلج اطفال در کشورهای همسایه بویژه افغانستان و پاکستان به برنامه واکسیناسیون نوزادان اضافه شد.
این واکسن، باعث تقویت ایمنی مخاطی ناشی از واکسن خوراکی و تسهیل کنترل طغیان های آتی فلج اطفال می شود.


کلمات کلیدی:
انجام     .طرح     .واکسیناسیون     .فلج     اطفال.     تزریقی    
   

تاریخ بروز رسانی:   1 بهمن 1397

تعداد بازدید:   ۲۱۰

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >